ODRODZONE I ZDOBYTE W WALCE
W WYNIKU ROZBIORÓW RZECZPOSPOLITA ZOSTAŁA WYMAZANA Z MAPY EUROPY. POMIMO LICZNYCH POWSTAŃ NARODOWYCH POLAKOM NIE UDAŁO SIĘ ODZYSKAĆ NIEPODLEGŁOŚCI. DOPIERO ŚWIATOWY KONFLIKT, W KTÓRYM WZIĘŁY UDZIAŁ WSZYSTKIE PAŃSTWA ZABORCZE, OBALENIE CARATU PRZEZ REWOLUCJĘ LUTOWĄ, A NASTĘPNIE PAŹDZIERNIKOWĄ W ROSJI, ROZPAD AUSTRO-WĘGIER I ZAŁAMANIE POTĘGI NIEMIEC STWORZYŁY SPRZYJAJĄCE WARUNKI DO ODBUDOWY PAŃSTWA POLSKIEGO. JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH..
TRAKTAT POKOJU I NIESPOKOJNA GRANICA
“Traktat pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 r” kończył nie tylko wojnę polsko – bolszewicką z lat 1919 – 1920, lecz także porządkował kwestię wschodniej granicy Rzeczypospolitej i regulował większość spornych kwestii pomiędzy stronami. Ustalenia zawarte w warunkach Pokoju Ryskiego, jak i podjęte przez Radę Ambasadorów ostatecznie..
OSADNICY WOJSKOWI I CYWILNI – SÓL ZIEMI CZARNEJ
Historia osadnictwa wojskowego na Kresach Wschodnich w okresie II Rzeczypospolitej zamknięta jest dwiema datami: 17 grudnia 1920 roku, kiedy Sejm jednomyślnie przyjął ustawę o nadaniu ziemi żołnierzom i 10 lutego 1940 roku, tragicznym dniem wywózki osadników i ich rodzin przez sowieckich okupantów na Syberię. Dziewiętnaście lat na Kresach to najbardziej twórcze lata w życiu osadników,..
KRESY WSCHODNIE – DOM NARODÓW
Odrodzona po I wojnie światowej Rzeczpospolita była państwem niejednolitym narodowościowo i rozległym terytorialnie. Było to powiązane z antypolską polityką zaborców oraz budzeniem się świadomości narodowej w XIX w. Jednakże zróżnicowanie narodowościowe II RP pozwalało zachować każdej z grup swoją odrębność kulturową, religijną i obyczajową. Życie codzienne (szkoły, sklepy, miejsca kultu, prasa, uroczystości, życie sąsiedzkie itd.)..
Najpiękniejsze perełki dawnych Kresów Wschodnich – jedyna taka wystawa
Najpiękniejsze perełki z naszych zbiorów Najstarsze w naszych zbiorach Strażnicy Kresów Kresowe migawki Uczniowie i nauczyciele Kresowianie i KresowiankiBYŁ KORPUS ….
ABY W PEŁNI ZABEZPIECZYĆ NIESPOKOJNĄ I TRUDNĄ WSCHODNIĄ GRANICĘ ODRODZONEGO PAŃSTWA, WŁADZE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ POSTANOWIŁY POWOŁAĆ DO ŻYCIA WYJĄTKOWĄ FORMACJĘ, ŁĄCZĄCĄ W SWOJEJ STRUKTURZE OPERACYJNEJ ZARÓWNO CECHY WOJSKOWE JAK I POLICYJNE. W TEN SPOSÓB NARODZIŁ SIĘ KORPUS OCHRONY POGRANICZA. Decyzję o utworzeniu Korpusu podjęto w dniach 21-22 sierpnia 1924 r. podczas specjalnego posiedzenia Rady..
Nóż w plecy czyli Requiem dla Kresów
1 WRZEŚNIA 1939 R ROZPOCZĄŁ SIĘ NAJBARDZIEJ KRWAWY KONFLIKT ZBROJNY W DZIEJACH. NIECAŁE TRZY TYGODNIE PÓŹNIEJ, 17 WRZEŚNIA 1939 ROKU W OGNIU STANĘŁY KRESY WSCHODNIE. Zmasowany atak regularnych oddziałów sowieckich poprzedziły działania grup sabotażowo-dywersyjnych przy wsparciu służby ochrony granicy ZSRR. Jednostki NKWD ochraniające granicę otrzymały zadanie podjęcia walki z oddziałami polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza oraz..